טלפון במשרד 03-9391070
סלולר אישי 0505350239
פקס 03-6914792
14 שנות ניסיון

איך בוחרים עורך דין לטיפול בתביעה נגד קצין התגמולים

במדינת ישראל פועלים היום כ 60 אלף עורכי דין. הדעה הרווחת בקרב הציבור הכלילי ובקרב  ציבור עורכי הדין, הנה כי הגשת תביעה לקצין תגמולים הנה עניין פשוט אשר לרוב מתמצא בהגשת טופס לקצין תגמולים , אליו יש לצרף דו"ח פציעה , ומסמכים רפואיים .

ברם המציאות שונה בהרבה, גם במקרים בהם מדובר בתביעות אשר מוגשות בגין חבלה , שכן בעוד שהגשת התביעה יכולה להיות שהיא עניין טכני , ייצוג הנפגע בפני וועדה רפואית אינו עניין טכני כלל ועיקר ,והמדובר הוא בייצוג אשר יש צורך וידע איך צריך לבצע אותו, ולשם כך רצוי מאוד לבחור עורך דין שהוא בקי בייצוג של נכי צה"ל , וכאלה יש מעט מאוד עורכי דין במדינת ישראל שייצוג נכי צה"ל הוא עיקר עיסוקם.

יצוג בתביעות בגין מחלה

בשונה מתביעה שהיא בגין חבלה , תביעה בגין מחלה היא תביעה מורכב כבר מהשלב הראשון של הגשת התביעה. בעניין זה רובצות לפתחו של התובע מספר שאלות  , כמו גם לפתחו של בא כוחו היא , מה היא המחלה ממנה סובל הנפגע , והאם יש קשר סיבתי בין המחלה לבין השרות , ומה הוא הקשר הסיבתי , ואיך ניתן להוכיח אותו.

התשובות לכל השאלות אשר קודמות לייצוג הן הרבה יותר מורכב ,ולא פשוטות כלל ועיקר. חלק מעורכי הדין  מפנים את השאלות אל מומחים רפואיים , אשר לרוב קובעים כי קיים קשר סיבתי בין מצבו של הנפגע לבין השרות הצבאי , ברם קביעתם של אותם מומחים לעיתים לא מתקבלת על ידי המומחה הרפואי של קצין התגמולים , וזאת מאחר והמומחה הרפואי מתרשם או כי לא קיים קשר סיבתי , או כי קיימים גורמים אחרים אשר הביאו או יכלו להביא לפרוץ המחלה.

בעניין זה יאמר כי עורך דין שהוא בקי בתחום הייצוג של נכים , יודע או שהוא אמור לדעת ביחס לכל נכות ספציפית מה הקשר הסיבתי שעליו להוכיח והאם על פניו הוא מתקיים במקרה של הנפגע , וזאת תוך אי הסתייעות במומחה רפואי, ו/או תוך הסתייעות מינימלית במומחה רפואית. המסקנה המתבקשת מכאן היא כי פנייה אל עורך דין שעיקר התמחותו היא בייצוג נכים נגד קצין התגמולים יכולה להביא למצב בו לפני תחילת ניהול התביעה יהיה ניתן להעריך את סיכויי התביעה, דבר אשר יכול לחסוך זמן רב וכסף לנפגעים . בדרך כלל , הפנייה הראשונה , הנה פנייה חינמית  , ורוב עורכי הדין שעיקר עיסוקם הוא מהתחום הספציפי של ייצוג נכי צה"ל , כולל כותב מאמר זה , לא לוקחים תשלום עבור פנייה ראשונה של הלקוח למשרדם כך שלמעשה הלקוח שפונה לעורך דין שהוא בקי בתחום גם לא מפסיד דבר וגם יכול לקבל חוות דעת מהימנה לגבי  הסיכוי של התיק.

יחד עם זאת בעניין תביעות אשר מוגשות בגין מחלות אשר פורצות בזמן השרות הצבאי, לרבות תביעות שהן בגין מחלות נפש , התובע לרוב לא יודע והוא גם לא אמור לדעת מה הוא הגורם אשר היה בו כדי להביא לפרוץ המחלה בשרות , בין השאר משום שהתובע הוא חסר ידע ברפואה . עורך דין שהוא בקי בתחום אמור לדעת לאתר את הגורם הרלוונטי שהביא לפרוץ המחלה , ואמור גם לדעת מהן הפעולות אותם עליו לעשות על מנת להוכיח את הקשר הסיבתי בפני קצין התגמולים.

עורך דין שהוא בקי בתחום והוא מהתחום , יש לו יתרון אחד מאוד רציני והוא שהוא מוכר על ידי קצין התגמולים ובדרך כלל קציני התגמולים נותנים כבוד , ותשומת לב לפעולות אשר מבוצעות על ידי עורך דין שעיקר עיסוקו הוא הגשת תביעות  נגד קצין התגמולים .

שלב חשוב לפני הגעת התובע לדיון בוועדה רפואיות מחוזית , הוא הבדיקה על ידי המומחה הרפואי של משרד הביטחון . הבדיקה על ידי המומחה הרפואי של משרד הביטחון היא שלב חשוב ביותר במימוש זכויותיו של נכה צה"ל שכן בכוחו של המומחה לקבוע אחת משלוש קביעות , או שהשרות גרם למחלה , או שהוא החמיר את המחלה , או שאין קשר סיבתי בין השרות הצבאי לבין מצבו של התובע .

עורך דין שהוא מהתחום של טיפול בתביעות נכי צה"ל ושזה עיקר עיסוקו יכול להכין את הלקוח לבדיקה אצל המומחה הרפואי ולשפר את סיכויי הצלחתו של התובע. דבר שיש בו כדי להביא לסיום מהיר ואף מוצלח של התביעה.