טלפון במשרד 03-9391070
סלולר אישי 0505350239
פקס 03-6914792
14 שנות ניסיון

למרבה הצער, ישראל היא מן המדינות המנוסות ביותר בכל מה שקשור למלחמות ממושכות ולהתמודדות מול סיטואציות ביטחוניות מורכבות. בתוך כך, אלפי אנשים ששירתו במערכת הביטחון (סוהרים, שוטרים, חיילים או מתנדבים במסגרת המשמר האזרחי) חוו אירועים קשים של לחימה אשר לא אחת – הותירו בהם צלקות נפשיות. ברבים מן המקרים, התפתחו אצלם מצבים קליניים של הלם קרב או פוסט טראומה (Post Traumatic Stress Disorder) אשר גורמים להם לחיות מחדש את האירועים הקשים שעברו. מעבר לעובדה כי הדבר פוגע בשגרת חייהם ובזו של הסובבים אותם, הם גם זכאים לזכויות ולהטבות נרחבות במסגרת ההכרה בהם כ- "נכי צה"ל".

כאב, פחד, אובדן וצער הן תחושות המלוות את כלל האירועים המלחמתיים. יתרה מזאת, יש את אלו השבים ממחוזות התופת הקשים כאשר הם נושאים עימם צלקות הנותרות בהם שנים ארוכות. במקרים רבים, לא מדובר בהכרח בפציעות הנראות לעין, אלא בפגיעות המחלחלות אל לב ליבה של הנפש. בעגה הפסיכיאטרית  המקצועית הפגיעות הללו מוגדרות כ- 'הפרעת דחק פוסט-טראומטית' (או 'Post Traumatic Stress Disorder'), אשר עשויה לשבש בצורה קשה מאוד את שגרת חייהם של הסובלים ממנה. בממוצע, בין 10%-15% מן החיילים אשר השתתפו באירועי קרבות ומלחמות – ידווחו על תסמינים המעידים על פוסט טראומה.


הלומי קרב ונפגעי פוסט טראומה בישראל

כמדינה החווה מלחמות וקרבות חדשות לבקרים, אין זה מפתיע כי יש אלפי בני אדם אשר סובלים בישראל מבעיית הפוסט טראומה. בחלק מן המקרים, מדובר בפגיעות אשר נגרמו כתוצאה מחוויות לחימה טראומטיות. במקרים אחרים, מדובר גם באירועים המוגדרים כ- "פעולות איבה" כמו פציעה בפיגוע או עדות ראיה לפיגוע שהתרחש. דוגמא רלוונטית נוספת, הוא המצב הביטחוני הנפיץ שבדרום שבו כל אחת לתקופה אנו שומעים על מתקפות פצמ"רים וטילים על ישראל.

באופן כללי יש לציין, כי הופעתה של הפוסט טראומה עלולה להיגרם ולהתפתח גם כתוצאה מאירועים אחרים (כמו חוויה של התעללות מינית או אירועים שכמעט והסתיימו במוות כמו תאונות דרכים למשל).

 

למה זכאים הלומי קרב ונפגעי הפוסט טראומה אשר הוכרו כנכי צה"ל?

ראשית, על מנת שנפגעי הלם קרב/פוסט טראומה יוכלו לזכות בהכרה בהם כנכי צה"ל, עליהם להוכיח כי "קיים קשר נסיבתי בין תנאי שירותם הביטחוני לבין הפגיעה הנפשית שנגרמה להם". את זאת הם עושים דרך הגשת תביעה ל- 'קצין התגמולים' (הגורם במשרד הביטחון המוסמך לדון בבקשת התביעה שלהם) אשר מחליט האם יש להכיר בנכותם. בהתאם לכך, הם יזומנו לוועדה רפואית מיוחדת שתפקידה הוא לקבוע את מידת הנזק עפ"י אומדן אחוזי נכות.

אם יקבעו לנפגע/ת אחוזי נכות הנעים בטווח שבין 10%-19%, הם יהיו זכאים למענק חד פעמי אשר יפצה אותם בגין נכותם. החל מ- 20% נכות ומעלה, הם יהיו זכאים לתגמולים קבועים מתוקף 'חוק הנכים (תגמולים ושיקום), התשי"ט – 1959'.

בנוסף לזכאותם לקבל פיצויים, לפגועי הלם הקרב אשר הוכרו כנכי צה"ל יש  שורה ארוכה של זכויות והטבות:

  • סיוע באמצעות סל שיקום ייעודי (למשל- זכאות למתן טיפולים תרופתיים וטיפולים פסיכולוגיים/פסיכיאטריים ממוקדים).
  • קבלת הנחה משמעותית בארנונה.
  • סיוע במימון לימודים אקדמיים או בלימודי הכשרה מקצועיים.
  • קבלת הנחות מיוחדות בתחבורה הציבורית.
  • הנחת מיסוי ברכישת רכב חדש.
  • קבלת פטור מתשלומי מס הכנסה.
  • ועוד…

 

ככלל, תביעות להכרה כנפגעי פוסט טראומה הן עניין מורכב אשר עשוי לקחת זמן. כדי להעריך נכונה את סיכויי התביעה וכדי להתכונן אליה בצורה היעילה והטובה ביותר, מומלץ לפנות ולהתייעץ עם עורך דין מומחה לתביעות נגד משרד הביטחון.