פוסט טראומה

פוסט טראומה היא מצב אשר מתרחש לאחר שנפגע חווה טראומה . זו יכולה להיות טראומה מכל מקור שהוא , מלחמה , תאונת דרכים , תקיפה מינית , מחלה , או כל אירוע אשר יש בו מרכיב של סכנה ואיום ממשי לחיים, כמו גם איום על שלמות המערכת הגופנית.

לאחר שנפגע עובר אירוע שיש בו סכנה ממשית לחיים , ישנה תגובה שהיא תגובת דחק , מעין תגובת קרב, אשר יכולה להיות מאופיינת בשיתוק ובמאובנות של הנפגע אשר עבר אירוע טראומטי.

תוגבה זו יכולה גם להיות מאופיינת בתגובת בכי , חרדה, בלבול , דיווח על חלומות בעטה סיוטים , כמו כן יכולים גם להיות קשיי תפקוד חברתיים אשר באים לידי ביטוי ברצון להסתגר ולהתנתק מאחרים.

כל התגובות המצוינות ואשר מתייחסות למצב של הלם קרב או תגובת קרב לא צריכות להימשך יותר ממספר ימים עד שבועות. אם הם נמשכות יותר ממספר ימים עד שבועות אזי שקיימת בעיה ואז יש צורך לשנות את האבחנה לפוסט טראומה.

התסמינים של התסמונת הפוסט טראומטית

התסמינים של פוסט טראומה הם תסמינים זהים למעשה לאלו אשר הופיעו אצל הנפגע אשר סבל קודם לכן מתגובת קרב או מהלם קרב , ברם אותם תסמינים בדיוק יוצרים הגבלה משמעותית בתפקודו של האדם , הם מאופיינים במצבים שהם הרבה יותר כרוניים , אשר יוצרים כאמור הגבלה שיכולה להיות קלה עד משמעותית ביותר בתפקודו של הנפגע.

הסימפטומים העיקריים של פוסט טראומה הם

חלומות וסיוטים , בדרך כלל מדובר בחלומות וסיוטים אשר מגבילים עד מאוד את כושר פעולתו של הנפגע , הנפגע חולם חלומות בעטה אשר מזכירים לו את הטראומה שהוא עבר . אופיים של החלומות גם אם הוא לא מזכיר בצורה מדויקת את הטראומה שעבר הנפגע , הוא כזה שיש בו כדי להזכיר בצורה כזו או אחרת את אותה טראומה , עיקר תוכנם של החלומות יכול להתמצות בכך שהנפגע חש שהוא עובר מחדש את הטראומה.

רגישויות

נפגע פוסט טראומה סובל מרגישויות , לאמור הוא חש לא טוב כל איימת שהוא נמצא בסיטואציה אשר יש בה כדי להזכיר לו את הטראומה. לדוגמא , נאנסת שעברה אונס תתקשה לקיים יחסי מין , חייל שעבר פיגוע יתקשה מאוד לשמוע רעש של פיצוץ , או לשמוע על פיגוע נוסף. חייל שעבר טראומה בעודו במדים , יתקשה מאוד ללבוש מדים , וללכת למילואים. רגישות נוספת היא רגישות לריחות אשר מזכירים לנפגע את הטראומה.

דריכות

נפגע פוסט טראומה הוא בדרך כלל חש בדריכות , הוא כל הזמן בעמדת הכן , לאמור הוא מרגיש מאוים גם אם אין בסביבתו איום ממשי. קשה להסביר בעיית תפקוד זו , ברם ניתן להסביר אותה על הדרך בה , נפגע פוסט טראומטי חש את אותה דריכות אותה הוא חש בזמן שהוא עבר את הטראומה , ודריכות זו למעשה נשארה עימו והוא לא מצליח עד מתקשה להשתחרר ממנה.

סף גירוי נמוך

מה שמכונה בלשון העם פתיל קצר. סף גירוי נמוך היא למעשה תגובה שהיא בלתי הולמת למצבים מסוימים ככל שעסקינן בעניין סף גירוי נמוך חשוב ביותר להבין כי נפגעים פוסט טראומטיים מגיבים לעיתים קרובות בצורה נזעמת כמעט על כל דבר . תגובה זו של סף גירוי נמוך גורמת לאותם נפגעים , לפגיעה קשה ביכולת החברתית והיכולת התעסוקתית שלהם.

פגיעה ביכולת החברתית והתעסוקתית

נפגע פוסט טראומטי בשל פגיעתו חווה לפעמים ירידה בכושר החברתי. לאמור הוא מתקשה לפתח קשרים בין אשים תקינים וגם מתקשה לשמור עליהם. פגיעה זו יש בה כדי לגרום לבידודו של הנפגע מסביבתו ולהמשך הסבל שלו.