טלפון במשרד 03-9391070
סלולר אישי 0505350239
פקס 03-6914792
14 שנות ניסיון

עתירות מנהליות בגין זכויות נכים

אגף השיקום כרשות מנהלית נתון לביקורת של בית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים , מה שקרוי בג"צ קטן , וזאת בשני עניינים מרכזיים ערעור על החלטת הרופא המוסמך הראשי לעניין טיפול רפואי , וכן החלטה של אגף השיקום, בנושא סיוע והטבות נכים.

עתירה מנהלית מה היא?

עתירה מנהלית הנה צורת פנייה מיוחדת לבית המשפט לעניינים מנהלים בה מבקש העותר הוא הפונה כי בית המשפט לעניינים מנהליים יבחן את תקינות ההחלטה המנהלית אשר ניתנה בעניינו. המדובר בכלי מאוד חזק , שכן העותר למעשה מביא את הרשות או את הגורמים ברשות בפני בית המשפט לעניינים מנהליים שהוא כמעין בג"ץ קטן , על מנת לתת הסבר בפני בית המשפט, על החלטת הרשות.

בית המשפט צריך לבחון את תקינות ההחלטה המנהלית. לאחר שבית המשפט בוחן את תקינות ההחלטה המנהלית הוא יכול לקבוע האם ההחלטה של רשות המנהלית , או הגורם ברשות המנהלית הייתה סבירה , מידתית , נגועה בחוסר תום לב , או האם ההחלטה התקבלה באמות המידה הראויות והנכונות להן מחויבת הרשות המנהלית לפועל.

עתירות מנהליות אשר מוגשות על ידי נכים

כאמור נכי צה"ל המוכרים , וכאלה אשר זכו לקבל אחוזי נכות, מאגף השיקום במשרד הביטחון , עומדים כל יום בפני הרשות המנהלית , נציגי אגף השיקום, ומבקשים את הזכויות המגיעות להם כמו גם טיפול רפואי אשר מגיע להם בדין.

לעתים קרובות הרשות המנהלית והגורמים ברשות המנהלית מקבלים החלטות בנוגע לזכויות נכים וטיפול רפואי שלא בדרך המקובלת והראויה , או לחלופין בצורה אשר פוגעת מאוד בזכויותיהם הכספיות של הנכים או בטיפול הרפואי אשר אמור להיות מוענק לנכים כדין  מתוקף נכותם.

מי הוא העותר

העותר בעתירה מנהלית, הוא למעשה הנכה אשר נפגע מהחלטת הרשות המנהלית ואשר מבקש להגן על זכויותיו הרפואיות ,הממוניות. שנפגעו על ידי אגף השיקום במשרד הביטחון.

עו"ד גיא בית און מתמחה במשפט המנהלי והחוקתי

במהלך הקריירה שלי צברתי ידע ומומחיות במשפט המנהלי והחוקתי , התמחתי בתורת הפרשנות התכליתית , והייתי שוטף למספר תקדימים משפטיים גדולים.

הגשתי בעבר עתירות מנהליות רבות כנגד אגף השיקום וגורמים באגף השיקום,  לעתים מרגע שהעתירה הונחה על שולחנם של הגורמים הרלוונטיים באגף השיקום הם נסוגו כמעט מיד ונתנו בידי לקוחותיי את מבוקשם , וזאת מבלי צורך להגיע לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים.