ישראל נחשבת לפורצת דרך בכול מה שקשור ללגליזציה ולהסדרה של שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים. לצד פעילותה הרגולטורית בנושא, ישראל מקיימת פעילות ענפה של מחקר, פיתוח וגידול מבוקר של קנאביס המיועדים כולם לסייע למי שזקוקים לכך – להתמודד עם בעיות רפואיות שונות. אחת מן הדוגמאות הרלוונטיות לעניין, היא נכי צה"ל אשר מקבלים היתר לקנאביס בכדי לסייע להם להתמודד עם בעיה של פוסט טראומה (Post-Traumatic Stress Disorder).

לאחר שנים של מאבק קשה וממושך בנושא, קיבל משרד הבריאות בשנת 2014 את המלצות איגוד הפסיכיאטרים אשר נוגעות לשימוש בקנאביס כאמצעי טיפול עבור חולי פוסט טראומה. בתוך כך משרד הבריאות הגדיר ב- "נוהל 106", (רשימת התוויות) כי חולי הפוסט טראומה (כולל אלו המוגדרים כנכי צה"ל) יוכלו להיות זכאים, עפ"י קריטריונים מסוימים, לקבל אישור לצריכת קנאביס רפואי.

באופן כללי, עצם ההכרה באדם כנכה צה"ל היא מסכת מורכבת ומפרכת בפני עצמה. ראשית, יהיה עליו להוכיח כי תנאי שירותו הביטחוני (כשוטר, חייל, סוהר, מתנדב במשמר האזרחי וכו') גרמו באופן נסיבתי לנכותו. בהמשך, הוא יצטרך להציג את טענותיו בפני ועדה רפואית של משרד הביטחון בכדי שזו תיבחן ותיקבע עבורו אחוזי נכות אשר יזכו אותו בפיצויים או בקבלת תגמולים חודשיים מתוקף 'חוק הנכים "תגמולים ושיקום", התשי"ט – 1959'.

ולאחר שזה נאמר, להלן הקריטריונים בהם נדרשים לעמוד נכי צה"ל הסובלים מפוסט טראומה בכדי לקבל אישור לצריכת קנאביס רפואי:

  • "הפרעת בתר חבלתית" ברמה בינונית ומעלה אשר קיימת זה למעלה משלוש שנים ואשר מאופיינת במצוקה נפשית גדולה וקשה.
  • שני ניסיונות של מתן טיפולים תרופתיים (במשך תקופה של חודשיים וחצי כל אחת) ושני ניסיונות נוספים של מתן טיפולים פסיכולוגיים.
  • היעדר היסטוריה בעייתית של שימוש לרעה בסמים או בתרופות פסיכוטיות (קונטראינדיקציה או "התוויית נגד").

מנתונים רשמיים של 'אגף שיקום נכים במשרד הביטחון עולה, כי במדינת ישראל ישנם למעלה מ- 4,500 נכי צה"ל המוכרים כסובלים מבעיה של פוסט טראומה. הנתונים עוד מדברים על מספרים לא מבוטלים מתוכם, אשר מקבלים טיפל רפואי באמצעות צמח הקנאביס ועוד רבים נוספים אשר מבקשים לקבל התוויית שימוש בו בכדי להתמודד עם בעיית הפוסט טראומה שממנה הם סובלים.

חשוב לדעת כי לפני כחודש הוחלה בישראל מהפכה בתחום הקנאביס, כאשר 25 בתי מרקחת ברחבי הארץ – קיבלו היתר למכור את הקנאביס כתרופה לאנשים הזקוקים לה. בריאיון בו דיבר דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים בישראל בתחילת חודש מאי 2019, הוא ציין כי לשיטתו בתוך זמן קצר מאוד, כל מי שזקוקים לקבלת טיפול רפואי באמצעות צריכתו של צמח הקנאביס, יוכל לקבלו ביעילות דרך הגעה לבתי המרקחת (וזאת כמובן, עפ"י ההתניה המחייבת בחוק כי עליהם להחזיק ברישיון אשר מתיר להם להשתמש בקנאביס לצרכים רפואיים בלבד).

הבשורה הגדולה של רפורמת הקנאביס המדוברת, היא קיצור משמעותי של תהליכי הבירוקרטיה עבור מטופלים אשר זקוקים לו לצרכים רפואיים. עד לפני הרפורמה, אדם אשר ביקש לקבל היתר לקנאביס היה צריך לקבל תחילה המלצה רפואית מיוחדת, לפנות ל- יק"ר (יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות) ולהמתין להחלטתה הסופית. נכון להיום, אנחנו מדברים על מצב שבו רופאים יעברו הכשרות ייעודיות מטעם משרד הבריאות, כאשר תינתן להם הסמכות להנפיק בעצמם רישיונות ומרשמים לצריכת קנאביס רפואי ולהוביל בכך לקיצורם של הליכי הבירוקרטיה הארוכים.

ככל שחולף הזמן, נראה כי אנו צועדים אל עבר רפורמה משמעותית ונרחבת יותר בתחום הקנאביס הרפואי. בסיום התהליך כמובן, המטרה היא לאפשר (בין היתר) לנכי צה"ל ולמטופלים אחרים אשר סובלים מפוסט טראומה או מבעיות רפואיות אחריות, לקבל היתר לשימוש בקנאביס רפואי – במהירות וביעילות.