טלפון במשרד 03-9391070
סלולר אישי 0505350239
פקס 03-6914792
14 שנות ניסיון

הלם קרב

הלם קרב מופיע בעקבות חוויה טראומתית שחווה לוחם בעת לחימה או בזמן פעילות ביטחונית. מדובר, למעשה, בתגובה נפשית חזקה מאוד המקשה על הלוחם להמשיך את פעילותו כלוחם ואף מעבר לכך. יש לציין כי אותה תגובה, עשויה להופיע גם באופן מיידי וגם לאחר זמן רב , רק שאם היא מופיעה לאחר זמן רב הרי שמדובר בפוסט טראומה, בשני המקרים יכולה להיגרם ירידה תפקודית משמעותית. במקרים חמורים, מתגלה הנפגע כסובל מפגיעה שורשית ומורכבת, העלולה להתפתח לכדי פוסט טראומה עמוקה יותר.

הגורמים להלם קרב

חוויית הלחימה כרוכה במצבי לחץ קיצוניים. סכנת הנפשות המרחפת עשויה לטלטל את נפשו של הלוחם, והשלכותיה עשויות להיות חמורות. בנוסף, עצם הפעילות באי ודאות מוחלטת ובחוסר שליטה על המתרחש, מוסיפה משקל רב לתגובה הטראומתית. במלחמות, המאופיינות בסיטואציות רבות שכאלו, אחוזים ניכרים מהפגועים הם, למעשה, פגועים נפשית.

סימפטומים וסימני זיהוי

מבחינה פיזית, ניכרים שינויים רבים המעידים על מצב נפשי מעורער. סביר לראות תשישות, קשיי שינה. בהיבט הנפשי, אפשר לפגוש דיכאון, תנודות מצב רוח קיצוניות, תסמינים פסיכוטיים ואף תנועות של התכנסות. כמו כן, ייתכנו שינויים בהתנהלות וביחס לסביבה, כאשר עשויים להופיע תוקפנות ותגובות נוקשות לסובבים.

המצב בארץ ודרכי הטיפול

בישראל מוכרים כ – 4,000 נכי צה"ל הפגועים מהלם קרב או פוסט טראומה . בארץ בה מלחמות הן, לצער הלב, עניין שכיח, והאיום הביטחוני קיים באופן תדיר, גוברים הלחץ והמתח. יוצאי מלחמות הסובלים מהלם קרב אשר מתפתחת לפוסט טראומה,  זכאים להכרה ממשרד הביטחון, לטיפול הולם ולקבלת הטבות מסוימות. לאחר תביעה מול קצין התגמולים ועמידה בפני ועדה רפואית, בישראל  מספר מרכזים המתמחים בטיפול שיקומי, הן ליוצאי צבא והן לנפגעי טרור. כמו כן, מגוון בתי חולים ומרפאות המספקים טיפולים לפגועי הלם קרב, כגון טיפול ביו-פידבק למטופלי פוסט טראומה.

מומחיות בייצוג חיילים שנפגעו

עורך הדין גיא בית און הוא מומחה מזה שנים בייצוגם של נכי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון. הוא מגיש תביעות נגד משרד הביטחון במטרה לקבל את הכרתו של קצין התגמולים. לעורך הדין בית און ניסיון רב, ובאמתחתו תיקים רבים בהם טיפל במקצועיות ואמינות. הוא מטפל בכל סוגי הפגיעות – חבלות, מחלות גופניות ומחלות נפש, לרבות הלם קרב, הפרעות פוסט טראומתיות מסוג ,P.T.S.D הפרעות חרדה ומחלות נפש קשות מסוג סכיזופרניה.

אם גם אתה נפגעת בשירות הצבאי או בעקבותיו – אל תהסס!

צור קשר עוד היום לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי הולם, מסור ומקצועי!